Založ si blog

Príbeh autobusovej stanice v Banskej Bystrici

Banskobystričanmi momentálne rezonujú fámy a  neistota okolo novučičkej autobusovej stanice Terminál BB a objavujú sa nové a nové príbehy a skazky. Mal som trochu s touto investíciou do činenia ako subdodávateľ, preto mám síce neúplné, ale predsa len nejaké informácie.

 

V roku 2014 kúpil investor InterCora projekt vo fáze územného rozhodnutia a uzavrel zmluvu s mestom na základe ktorej mesto bolo povinné odkúpiť hotovú autobusovú stanicu za 3,2mil € plus DPH. Počas výstavby sa hlavní predstavitelia mesta (najmä smeráci Nosko a Gajdošík) snažili aby subdodávky na stavbe vykonávali s nimi spriaznené firmy, napr. Vítkovice Slovakia, Domoglass, Slos, podľa zaužívaného smeráckeho receptu odpozeraného z výstavby diaľnic ála Váhostav.  Tieto „naše“ firmy svojim subdodávateľom ďalej neplatili, v dôsledku čoho bol investor nútený pristúpiť k zmene generálneho dodávateľa stavby, ak chcel vôbec niečo postaviť.

 

Mesto si vymohlo rozšírenie priestoru autobusovej stanice, za ktoré malo zaplatiť dohodnutú sumu približne 500 000 €, ale nakoniec sa k plateniu dohodnutého navýšenia nemalo. A presne toto sú tie dôvody, prečo prišlo k omeškaniu kolaudácie a presunu pôvodného termínu dokončenia na jeseň 2017. Zmluva podľa pôvodnej dohody mala vypršať 31.8.2017, v dôsledku tejto skutočnosti a iných komplikácií pri výstavbe sa termín dokončenia posunul až na september 2017. Mestskí poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva v júni 2017 odsúhlasili predĺženie trvania zmluvy až do 30.11.2017, takže všetko išlo v súlade s pravidlami.

 

Terminál shopping aj stanica boli spoločne pre verejnosť otvorené už 21.9.2017, napriek tomu že zástupcovia mesta chceli stanicu otvoriť až neskôr, lebo tvrdili že skôr sa to nedá. Akoby tomu rozumeli! J Investor napokon otvoril obe časti naraz a bez väčších problémov. Odvtedy nákupné stredisko aj autobusová stanica fungujú v prospech obyvateľov bez akýchkoľvek problémov.

 

Ale naspäť k tomu najdôležitejšiemu, čo sú vždy peniaze. Mesto má za účelom odkúpenia stanice schválený úver, ale k odkúpeniu stanice napriek tomu neprišlo. Investor, ktorý investoval okolo 25 mil. eur s odkúpením rátal, lebo predpokladal, že má v meste Banská Bystrica seriózneho partnera. Namiesto toho, mesto Banská Bystrica prinútilo investora k ukončeniu zmluvy dohodou, hlavne preto, aby nemuselo platiť pokutu 100 000 €. Všetko je zverejnené na webe mesta, môžete si to overiť.

 

Mesto ako východisko z prekérnej situácie použilo prenesenie svojho záväzku, a to, že stanicu si prenajme Dopravný podnik Banská Bystrica, kde má mesto ale menšinový podiel. Primátor Nosko sa medzičasom už  niekoľko krát v rozpore s uznesením zastupiteľstva vyjadril, že stanicu odkúpiť nemieni a namiesto toho plánuje minúť milióny z úveru na iné (asi vlastné volebné) účely. Zabudol však, že toto uznesenie bolo schválené aj opozičnými poslancami v mestskom zastupiteľstve. Dopravný podnik podpísal s investorom zmluvu najprv na mesiac december, ktorú neskôr o mesiac predĺžil do konca januára 2018. O ďalšie predĺženie už však nejaví záujem.

 

Čo sa stalo? Všetci si predsa pamätáme vyhlásenia primátora o potrebe stanice a o nevyhnutnej kontrole mesta nad stanicou, ktorá sa dá uskutočniť len tak, že mesto bude stanicu vlastniť. Všetko je schválené, peniaze sú prichystané a Nosko s Gajdošíkom zrazu otočia? Nechcem tu kopírovať internetové diskusie o tom, že urazení otcovia mesta nedostali všimné a tak sú nútení uspokojiť sa s roztopením toho úveru medzi seba a svojich. Z tejto vcelku logickej rovnice opäť zákonite vypadol občan a jeho záujmy. Opäť, po koľký raz?

 

Ak sa vžijeme do situácie oklamaného investora, tak nám musí byť jasné, že sa klamstvom a podvodom zo strany volených zastupiteľov mesta dostal do nezávideniahodnej situácie, keď musí zachraňovať čo sa dá. A ak primátorovi a viceprimátorovi nezáleží na vlastných voličoch, tak prečo by na nich malo záležať nejakému zahraničnému developerovi?

 

Dobré ráno, Stredoslováci!

Libra

Britské domácnosti sú pesimistickejšie

19.02.2018 12:44

Britské domácnosti vo februári pesimistickejšie hodnotia vývoj osobných financií. Väčšina z nich očakáva zvýšené náklady na pôžičky.

Kirkúk, šiíti

IS v severnom Iraku zabil 12 členov provládnej milície

19.02.2018 12:30

Iracká armáda a jej spojenci tento mesiac začali operáciu s cieľom upevniť kontrolu v hornatej oblasti v okolí ropného mesta Kirkúk.

Poľsko, minister zahraničných vecí, Jacek Czaputowicz

Poľský minister Czaputowicz: Výkladom súdu sa odstránia pochybnosti vo vzťahu k zákonu o holokauste

19.02.2018 12:18

Návrh zákona o IPN vyvolal diplomatický spor medzi Izraelom a poľskou vládou. Proti novele sa vyslovili aj USA a Ukrajina.

SR Bratislava ÚPN výročie prevrat komunizmus

ÚPN otvorí archív verejnosti, pripomenie výročie komunistického prevratu '48

19.02.2018 12:02

Ústav pamäti národa (ÚPN) otvorí 22. a 23. februára svoj archív verejnosti.

kovacik

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 10354x
Priemerná čítanosť článkov: 10354x

Autor blogu

Kategórie

Archív